top of page

ÚVOD   »   PRODUKTY   »   SANAKIN   »   ČLÁNKY SANAKIN   »   ACRS PLAZMATERAPIE

Sanakin je patentovaná a inovativní technologie ošetření tkání výhradně vlastními látkami těla. S pomocí této technologie se vyrábí regenerační sérum bohaté na krevní destičky. Inkubací séra při stabilní teplotě 37°C po dobu tří hodin dojde k vyplavení obrovského množství protizánětlivých a růstových faktorů z krevních destiček, které pak v kůži iniciují okamžité protizánětlivé a regenerativní procesy.

sanakin-obrazek.jpg

Sérum obohacené o množství protizánětlivých a růstových faktorů lze použít jak pro léčbu některých kožních nemocí, tak k regeneraci a omlazení pleti a výplni vrásek (miniinvazivní face-lift, antiaging terapie). Z kožních nemocí se dá metody využít k léčbě některých zánětů kůže, k léčbě akné (jeho floridních forem), u mírných forem psoriasy, k hojení chronických ran a k obnově růstu vlasů při alopecii a nadměrném řídnutí vlasů u mužů i žen. 

Již několik let používají zejména ortopedi takzvanou PRP plazmu, tedy plazmu bohatou na krevní destičky, kterou aplikují do artrotických a bolestivých kloubů, do oblasti páteře. Smyslem je podpora regenerace kloubní chrupavky a vaziva, výrazné potlačení bolesti, zklidnění zánětu a tím i oddálení operací v podobě kloubních náhrad kolen, kyčlí apod..Systém má ale několik nevýhod: PRP plazma obsahuje pouze koncentrát krevních destiček, množství protizánětlivých a růstových faktorů je velmi nízké. Navíc plazma takto upravená není plně autologní, protože obsahuje protisrážlivou látku – citrát – a ta může být zdrojem nežádoucích účinků. ACRS plazma je 100% autologní (tělu vlastní) bezbuněčné sérum bez fibrinogenu – neobsahuje žádné cizorodé substance, které by mohly vyvolat nežádoucí reakci organismu. Plazma je aktivována inkubací v termostatu a během této doby se z krevních destiček vyplaví několikanásobné množství protizánětlivých cytokinů a růstových faktorů, které po aplikaci do kůže spouštějí okamžitou blokádu bolesti, zánětu a bezprostředně navozují regenerační procesy v tkáních.

 • Pacientovi je odebrána zkumavka žilní krve (10 ml) standardní technikou a tato je následně umístěna do termostatu.

 • Zde je po dobu 3 hodin inkubována při teplotě 37°C – tato doba je dostatečně dlouhá k tomu, aby byla ve zkumavce simulována zánětlivá reakce a aby se z krevních destiček uvolnilo dostatek protizánětlivě působících mediátorů (cytokiny, INF alfa) a růstových faktorů – až patnáctinásobně!

 • Dalším krokem je oddělení jednotlivých složek krve ve zkumavce – to se děje centrifugací po dobu cca 5 minut. Zkumavka krve je přemístěna z termostatu do centrifugy, kde při vysokých otáčkách dojde k usazení červených a bílých krvinek na dně zkumavky, nad červenou vrstvou krevních buněk pak zůstává zlatavě nažloutlé sérum (=plazma) bohatá na destičky, růstové faktory a mediátory zánětu.

 • Z této zkumavky se uvařenou technikou odebírá plazma injekční stříkačkou a následně je aplikována zpět do kůže pacienta. Celá procedura aplikace ACRS plazmy netrvá více než 45 minut.

estetik.jpg

Centrifuga k odstředění plazmy od krve

 • Kůže pacienta může být před aplikací ACRS plazmy předem připravena nanesením znecitlivujícího krému nebo lokálně ošetřena anestetickým sprejem.

 • Plazmu lze aplikovat do zdravé kůže – do oblasti vrásek, do oblasti kůže, kterou chceme omladit  – vypnout, nebo do kůže zánětlivě změněné při akné, do oblasti kůže s projevy lupénky či do kůže bez vlasů nebo do kůže, kde vlasy ve větší či menší míře vypadávají a řídnou.

 • Aplikace se provádí perem nebo speciální injekční stříkačkou s velmi tenkou jehlou. Díky předchozímu ošetření lokálním anestetikem je aplikace prakticky nebolestivá.

Výsledky po aplikaci ACRS plazmy jsou individuální, ale lze je očekávat krátce po aplikaci , řádově v týdnech, neboť proces regenerace tkání a inhibice zánětu běží od aplikace.

Po 3-4 týdnech je doporučováno opakování aplikace, aby byl účinek znásoben a současně se tímto prodlužuje efekt zákroku na 12-18 měsíců, u některých pacientů může efekt přetrvávat několik let.

Estetika: výplně vrásek obličeje, dekoltu, omlazení pleti obličeje, korekce jizev, ošetření alopetických ložisek skalpu (po vypadání vlasů)

Podpůrná léčba: akné, zánětů kůže, některých forem lupénky a ekzému, řídnutí vlasů

rust-vlasu-uspech.jpg

Centrifuga k odstředění plazmy od krve

uspech-rust-vlasu.jpg

Viditelné výsledky je možné pozorovat poměrně brzy

Vzhledem k miniinvazivitě zákroku je velmi rychlá, případné otoky rychle regredují. Pacienti by se bezprostředně po zákroku neměli vystavovat slunění či saunování. Běžná péče o pleť může být zahájena druhý den po zákroku.

Léčba není doporučena pacientům s hematoonkologickým onemocněním (leukemie, lymfom), pacientům s autoimunitním onemocněním či s poruchou srážlivosti krve.

sanakinnn.jpg

Viditelné výsledky je možné pozorovat poměrně brzy

 • Přírodní, bezpečná a velmi sofistikovaná metoda

 • Terapie s rychlou aplikací a s vysokou mírou tolerance

 • Nekomplikovaná manipulace

 • Neinvazivní způsob aplikace s minimem dyskomfortu

 • Není možné předávkování, nehrozí alergické a toxické reakce po podání

 • Metodu lze opakovat neomezeně

 • Rozsáhlé spektrum použití metody v estetické medicíně i v dermatologii

 • Autor článku: MUDr. Marek Suk

bottom of page