top of page
coliprev.jpg

ÚVOD   »   PRODUKTY   »   COLIPREV   »   PROČ MIMINKO STÁLE PLÁČE

Téměř každé čtvrté děťátko trpí opakujícími se bolestmi bříška. To se projevuje pláčem, který trvá více než tři nebo čtyři hodiny několikrát týdně, a zjevuje se v pravidelnou denní nebo noční hodinu. Mnohé maminky tak zažívají bezesné noci plné vyčerpání a pocitů vlastního selhání. Kojenecká kolika je prostě strašákem! Nejčastěji se koliky objevují mezi druhým a třetím měsícem života a odezní většinou po půl roce.

Co je kolika a co ji způsobuje

Určit přesnou příčinu, proč se kolika objevuje, je velmi náročné. Za stanovením diagnózy stojí především detailní a cílené kladení otázek rodičům, zejména matce, o problémech a potížích dítěte. Kdy se objevují, jak často, jakou dobu trvají, zda se opakují, zda se nevážou na konkrétní potravinu, kterou matka konzumovala apod. Využívá se i vyšetření ultrazvukem, aby se vyloučily vnitřní deformace nebo gastroezofagální reflux.
Existuje mnoho faktorů, které mohou stát za žaludečními problémy vašeho děťátka. Obtíže mohou souviset jak s psycho-sociálními faktory, jako jsou např. napětí mezi matkou a dítětem, přílišná úzkostlivost matky, nesprávné kojení, či poporodní deprese, tak i s organickými onemocněními (např. napadení parazity). Potíže mohou souviset se stravou matky i dítěte. V mnoha případech je příčinou dětské koliky intolerance laktózy.

Může za to i mléko

V prvních měsících života je mateřské mléko nebo tekutá kojenecká strava jediná potrava, kterou miminko dostává. Problém nastane, když ji malý človíček nedokáže úplně strávit. Hlavním cukrem každého mléka, včetně toho mateřského i tekuté kojenecké stravy, je laktóza. Aby docházelo ke správnému trávení laktózy, je nutné, aby strava obsahovala enzym zvaný laktáza. U mnoha kojenců však v prvních měsících života není produkce tohoto enzymu dostatečná. Intolerance laktózy je běžným problémem jak u dětí, tak u dospělých. Nedostatek enzymu laktáza zanechává v těle nevstřebané zbytky laktózy. Ty vlivem bakterií existujících ve střevech spouštějí proces kvašení, což vede k produkci plynů a následně k nadýmání a zvětšení a ztvrdnutí bříška. Tento přebytek kvašení ve střevech může také způsobit poruchy pohybů střev, což způsobuje, že dítě trpí křečemi.

Řešení

Je důležité, aby bylo dítě za všech okolností kojené ve správné poloze, kdy nedochází k nasávání vzduchu. Zároveň je dobré dbát na příjemné a klidné prostředí. Pokud je však kojenecká kolika způsobená intolerancí laktózy, pomocí může být podávání enzymu laktázy např. ve formě kapek. Novinkou jsou kapky ColiPrev®. Jde o doplněk stravy, který je složen z přírodních ingrediencí, a hlavní složkou je právě enzym laktáza. Kapky můžete dítěti podat přímo s mateřským mlékem nebo s tekutou kojeneckou stravou, případně na sterilované lžičce před krmením. V důsledku toho tak předejdete nafukování, křečím a potížím s trávením u svého miminka. Můžete se informovat také na stránce www.detskekoliky.cz.

Co ještě pomáhá

coliprev-2.png

masáž bříška do kruhu ve směru hodinových ručiček.
cvičení s nožičkami
pohupování miminka na rukou bříškem dolů
teplé obklady bříška, například nahřátou plenkou nebo nahřátými třešňovými peckami
procházky v kočárku
jemné použití rektální trubky na odplynění
úprava stravy matky - vyloučit ze svého jídelníčku potraviny, které mohou příznaky koliky zhoršit, např.: květák, brokolice, růžičková kapusta, okurky, cibule, česnek, paprika, káva a příliš kořeněná jídla.

bottom of page